Dijital sonrası Tarihçeler / Basın Bülteni

“Dijital sonrası Tarihçeler: 1960’lar ve 1970’lerin Medya Sanatından Kesitler”
Akbank Sanat, Beyoğlu, Istanbul,
17 December 2014 – 21 February 2015

Curator: Ekmel Ertan
Co-curator: Darko Fritz

“Dijital Sontası Tarihçeler: 1960’lar ve 1970’lerin Medya sanatından Kesitler” 17 Aralık 2014 – 21 Şubat 2105 tarihleri arasında Akbank Sanat Beyoğlu binasında sürüyor olacak. Sergi, dijitalin hayatımıza gerçekten ve çıkmamak üzere girişinden sonraki hayatımızın tarihçelerine bakmak istiyor. Bunu da başından, ilk girişimler, ilk sanatsal ürünlerden,1960’lar ve 1970’lerden başlayarak, her bir etkinlikle, her bir araştırma ya da sanat ürünüyle yazılan ve içinde yaşadığımız paradigmanın parçaları olan tarihçeleri bugünden bakarak okumaya çalışıyor.

Serginin iki ana ekseni var. Birincisi “9 Gece: Tiyatro ve Mühendislik” 1966 yılında New York’da, Regiment Armory binasında 9 gece süren bir dizi gösteriye yoğunlaşıyor. On sanatçının performanslarından oluşan etkinlik bir çok bakımdan bir ilk ve sanat-ve-teknoloji alanı için bir kilometre taşı olma özelliği taşıyor. İkincisi ise Yeni Eğilimler Hareketinin (New Tendencies) 1968-69 ve 1973 yıllarında Zagrep’de gerçekleşen 4. ve 5. sergilerine yoğunlaşıyor. Oldukça erken bir dönemde ve göreli olarak periferide ortaya çıkan bu iki öncü sergi ve çevresinde yarattığı tartışma, bir sanat medyumu olarak bilgisayarın rüştünü ispatlamasını sağlıyor. Sergi, MSU – Zagreb Çağdaş Sanat Müzesi, uluslararası koleksiyonerler ve özel arşivlerle işbirliği ile Waldemar Cordeiro, Gustav Metzger, Vladimir Bonačić, Frieder Nake’nin de arasında olduğu (Yeni) Eğilimler hareketinde katılmış birçok sanatçının erken dönem özgün dijital sanat işlerini sunuyor.

Remko Scha’nın Vietnam Savaşını protesto eden Katil Nixon başlıklı 1969 tarihli enstalasyonu bu sergide ilk kez gerçekleştirilerek izleyici önüne çıkıyor. Kamusal sergilenişinden 35 yıl sonra Michel Fahres’in 1979 tarihli işi Mobilodrom – “ çevresel verilere göre müzik yapan araç” multimedya dökümentasyon olarak sunuluyor.

Serginin büyük bir bölümünü kaplayan Off-Line Medya Alanı ise, geniş bir kitap kolleksiyonundan 30 yıllık Transmediale ve Ars Electronica kataloglarına, Neural dergisinin tüm sayılarına, Mediamatic dergisinin kolleksiyon değerine ulaşan tüm sayılarına kadar, medya alanında geniş bir kaynak sunuyor. Edward Shanken’in Sanat ve Elektronik Medya kitabının online eşlikçisi ve açık yapısıyla giderek büyüyen bir medya arşivi olan artelectronicmedia.com’u elbirliğiyle çevirerek ve özgün içerik girerek Türkçeleştiriyor ve zenginleştiriyor. Cumartesi seminerleri ile medya tarihçelerini yazanların kendilerinden dinleme olanağı sunuyor. Çarşamba sohbetleri ile tartışmayı derinleştirmeyi ve yaymayı hedefliyor. Hepsinin yanında açık bir kaynak, çalışma ve sohbet alanı sunuyor.

9 Gece: Tiyatro ve Mühendislik
The Regiment Armory, New York 1966

Yönetmenliğini Barbro Schultz Lundestam’ın, yapımcılığını Martin (E.A.T)’ın üstlendiği 9 Gece’ye ait 10 film

John Cage                            Çeşitlemeler VII
Lucinda Childs                    Araç
Öyvind Fahlström              Şaraptan Da Tatlı Öpücükler
Alex Hay                               Çimen Tarlası
Deborah Hay                        Solo
Steve Paxton                        Fiziksel Şeyler
Yvonne Rainer                     Taşıma Aralığı
Robert Rauschenberg         Açık Notasyon
David Tudor                          Bandoneon! (a combine)
Robert Whitman                  İki Su Çukuru-3

(Yeni) Eğilimler üzerine, Vladislav Knežević’in yönettiği belgesel film “New Tendencies” (2008, HRT, Croatian National TV)

Sergide eserleri yer alan -” 9 Gece” dışındaki- tüm sanatçılar:
Marc Adrian, Jan Baptists Bedaux, Vladimir Bonačić, Frank Böttger, Jeroen Clausman, Compos 68, Waldemar Cordeiro, Charles Csury, D. E. Evans, Michael Fahres, David R. Garrison, Hans Köhler, Auro Lecci, Robert Mallary, Jean Claude Marquette, Gustav Metzger, Tomislav Mikulić, Petar Milojević, Jorge Moscati, Frieder Nake, Georg Nees, A.Michael Noll, Ivan Picelj, Ludwig Rase, Sylvia Roubaud, Beverly Rowe, Remko Scha, Manfred Robert Schroeder, Arthur Veen, Aron Warszawski, Gerold Weiss, Rolf Wölk, Edward Zajec, Vilko Žiljak, Anton Zöttl

 

Cumartesi Seminerleri:

20 Aralık 2014
“1960lar ve 70ler Dijital Sanatında Sosyal Değişimin Temsilcileri”
Darko Fritz,

10 Ocak 2015
“9 Gece: Tiyatro ve Mühendislik”
Sylvie Lacerte

17 Ocak 2015
“Dijital Sonrası Tarihçeler: Türkiye’de Medya Sanatı”
Ekmel Ertan

24 Ocak 2015
“Dijital Sanatın Karmaşık İfadesi: MedyaSanatı Tarihçeleri ve Arşivler ve İnsan Bilimleri Üzerine Etkisi”
Oliver Grau

7 Şubat 2015
“Sanatta Çağdaş olanın Arkeolojik bir Yeniden Kurgulaması”
Jussi Parikka

14 Şubat 2015
“Teknolojik Bilinçdışı ve Dijital Sanat”
Armin Medosh

21 Şubat 2015
“Dijitalin Soyağaçları: Bir Eleştiri ‘Sonrası’ ”
Christiane Paul

http://www.akbanksanat.com/en/akbank-sanat-beyoglu/sergi/
http://postdigital.amberplatform.org

 

Comments are closed.